Ból kręgosłupa. Czy wiesz, że możesz pomóc sobie na co dzień w bardzo prosty sposób

Odnowa biologiczna, czym jest i jak można ją odnieść do codzienności współczesnego, zabieganego i zestresowanego człowieka?

Bóle kręgosłupa dotyczą co drugiej osoby, bez względu na wiek czy płeć. Mogą mieć różną intensywność, jednak zawsze wpływają negatywnie na jakość życia codziennego i zdolność do aktywności fizycznej. Na ogół są wynikiem nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia czy wykonywania różnych czynności. Powszechnie określa się ją mianem garbienia się, które występuje tak często, że uznano je za dolegliwość cywilizacyjną. Wystarczy drobna korekta swojej postawy, regularna aktywność fizyczna i świadomość ciała, ale dolegliwości bólowe odeszły w zapomnienie lub znacznie się zmniejszyły.

Dlaczego bóle kręgosłupa są współcześnie tak częste?

Do występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa przyczynia się współczesny, siedzący tryb życia. 8-godzinny tryb pracy przed laptopem czy komputerem z pewnością nie poprawia naszej funkcjonalności, czy samopoczucia. Tym bardziej że po pracy preferujemy bierny odpoczynek przed telewizorem czy nawet leżąc na kanapie. W przypadku dzieci obserwuje się długie siedzenie w ławce szkolnej, a po lekcjach odpoczynek w domu. Chociaż aktywność fizyczna staje się coraz bardziej popularna, jej ilość nie jest wystarczająca, aby zapewnić równowagę w ciele. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że siedząc, nie utrzymujemy prawidłowej pozycji. Typowe jest wysunięcie barków, zgięcie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz zgarbienie pleców. Na dłuższą metę taka pozycja spowoduje nie tylko bóle kręgosłupa, ale i migreny, problemy z oddychaniem, zaburzenia trawienne czy bóle barków.

Jak działa korektor postawy?

Często zrezygnowanie z pracy czy zajęć szkolnych nie jest możliwe. Nawet jeśli staramy się pilnować swojej postawy podczas siedzenia, po kilku chwilach zapominamy o niej, przyjmując stare nawyki. Rozwiązaniem wielu problemów jest tzw. korektor postawy, czyli akcesorium zakładane na plecy, mające na celu utrzymanie prawidłowej postawy tułowia przez dłuższy okres czasu. Urządzenie można indywidualnie regulować, a zakładanie jest banalnie proste (przypomina zakładanie plecaka). Niektóre korektory postawy (szczególnie te dla dzieci i młodzieży) wydają sygnały dźwiękowe w momencie garbienia się, dzięki czemu można szybko skorygować swoją postawę. Po pewnym czasie ich użytkowania wyrabia się nawyk prawidłowej postawy, a my nie musimy nawet pamiętać o jej przyjmowaniu – nasze ciało podświadomie dąży do jej utrzymania.

Korektor postawy to idealne rozwiązanie również dla osób dorosłych, a nawet starszych. W końcu o plecy warto zadbać w każdym wieku. Im jesteśmy starsi, tym mocniej odczuwamy bóle kręgosłupa, a nieprawidłowe ustawienie pleców się utrwala. Korzystanie z korektora postawy sprawia, że nawet po kilku godzinach pracy czujemy się dobrze, ból kręgosłupa znacznie się zmniejsza lub nawet nie występuje. Urządzenie może być stosowane zarówno w ramach profilaktyki, jak i korekcji wad postawy. Warto po niego sięgać nawet wtedy, gdy mamy prosty kręgosłup, lecz odczuwamy jego ból. Po kilku założeniach z pewnością poczujemy zauważalną różnicę. Dużą zaletą jest mała widoczność korektora pod ubraniem.